Życie i praca w korporacji. Wszystkie postacie i wydarzenia są fikcyjne,a podobieństwa niezamierzone. Wszystkie terminy dotrzymane, kobiety piękne,a weekendy wolne. Chyba że nie.
  Sponsorzy bloga
  Reklama na blogach
  Blogvertising.pl
czwartek, 18 grudnia 2008
Nie zapomnij się zabezpieczyć.

         Przed oczyma czerwonymi mam kolejny numer Software Developer's Journal. Czasopismo jest niebieskie, a w środku jest jeszcze lepiej. Podczas gdy ostatni artykuł przeczołgał mnie strasznie przez kilka stron kanciastych zdań, teraz udało mi się znaleźć prawdziwą perełkę. Prawdziwa uczta dla ducha (autor ciała nie dał) - zapewne wynika to z jego informatyczno-politologicznego wykształcenia i dziennikarskiego zacięcia.

         Jak wszyscy dobrze wiemy,mieszkanie zamykamy na klucz, a kwiatka nie dajemy podlewać byle komu. If you know what I mean. Podobnie należałoby robić z dostępem do naszych cennych danych. O ile zdrowy rozsądek wystarcza w większości codziennych sytuacji, w świecie informatyki jednak trzeba trochę poczytać - doskonałym początkiem na drodze do dogłębnego poznania arkanów bezpieczeństwa może być artykuł "Postawy bezpieczeństwa Oracle". Opisane w nim zostały podstawowe mechanizmy bezpieczeństwa występujące w systemie bazodanowym Oracle (który jest jednym z czołowych systemów spotykanych na 'poważnych' wdrożeniach).

        Z artykułu możemy dowiedzieć się co nieco o (tu wyjadę wam ordynarnie z nagłówka)  przywilejach i ich przekazywaniu, politykach zarządzania hasłami, audytach bezpieczeńsstwa oraz podsumowaniu - z którym zgadzam się w zupełności. Tematyka artykułu to wierzchołek góry lodowej, ale za to autor wbił w niego wielką czerwoną flagę , dzięki czemu wiadomo na co zwracać uwagę. Artykuł został przygotowany profesjonalnie , z jasnymi, a licznymi przykładami ,  referencją do materiałów Oracle'a - jednym słowem bardzo dobrze, dostateczny.

      Od siebie mogę tylko dodać, że są to całkiem przyjemnec podstawy do dalszej nauki własnej - są to podstawowe metody, a Oracle posiada rozwiązania znacznie bardziej złożone - jak np Oracle Database Vault, Oracle Audit Vault, plus rozwiązania pozwalające  przywracać poprzednie stany bazy danych.... aż się temat pracy magisterskiej przypomina ( pozory mogą mylić - nie była o podróżach w czasie), no ale ja nie o tym.

     PRZESTRZEŃ REDAKCJYNA 

     Z miejsca chciałbym pozdrowić Niezłomną Tatianę, która uprzejmie acz stanowczo przypominała, ze poza pracą jest więcej pracy i wypadałoby wpis napisać.